هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد.

بهترین زمان نوشیدن قهوه

بهترین زمان نوشیدن قهوه

 

قهوه؛ یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی های جهان، حاوی ماده ای به نام کافئین است. بسیاری از مردم بلافاصله پس از بیدارشدن به سراغ فنجانی از این نوشیدنی کافئین‌دار می‌روند، در حالی که برخی دیگر بر این باورند که نوشیدن آن پس از گذشت چند ساعت از روز مفیدتر است. در این مقاله توضیح خواهیم داد که بهترین زمان نوشیدن قهوه جهت به حداکثر رساندن فواید آن و همچنین کاهش عوارض جانبی آن چه زمانی است؟ با ما همراه باشید...

 

چه زمانی قهوه بنوشیم؟

در سال‌های اخیر نوشیدن قهوه تبدیل به بخشی از روتین زندگی افراد شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

یکی از خواصی که برای قهوه بارها در مقالات اشاره شده است افزایش تمرکز و کاهش استرس و اضطراب است. اما برای بهره بردن از این خاصیت بهتر است در زمان مشخصی از روز، قهوه بنوشید.

 

خانمی در حال نوشیدن قهوه و کار با لپ تاپ

 

کورتیزول و قهوه

کورتیزول هورمونی است که باعث افزایش میزان هوشیاری و تمرکز شده و متابولیسم، سیستم ایمنی بدن و فشار خون را تنظیم می کند.

کافئین موجود در قهوه شبیه هورمون کورتیزول در مغز عمل کرده و باعث ایجاد نشاط و انرژی بیشتر در فرد می‌شود.

زمان مصرف قهوه با میزان کورتیزول موجود در بدن رابطه مستقیم دارد. صبح‌ها (بین ساعات ۸ و ۹) کورتیزول بدن بیشترین مقدار را دارد. برخی از تحقیقات نشان می دهد نوشیدن قهوه به محض بیدار شدن از خواب مناسب نیست، زیرا بعد از بیدار شدن از خواب، سطح هورمون کورتیزول در حداکثر سطح خود قرار دارد و از آنجایی که نوشیدن قهوه هم باعث افزایش سطح این هورمون می‌شود؛ در نتیجه نوشیدن قهوه بی فایده خواهد بود و هیچ تاثیری نخواهد داشت. 

 برای اینکه قهوه صبح شما بهترین تأثیر خود را بگذارد و انرژی شما را افزایش دهد، بهتر است آن را بین ساعت 9:30 تا 11:30 بنوشید که میزان کورتیزول در اکثر افراد در سطح پایینی قرار دارد.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود قهوه در طول روز و زمانی که سطح این هورمون کاهش پیدا کرده مصرف شود.

علاوه بر این یکی دیگر از دلایل نوشیدن قهوه در طول روز این است که هنگامی که سطح کورتیزول به بالاترین حد خود برسد ممکن است در طی دوره‌های طولانی مدت سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی شود.

بین ۱۲ ظهر تا ۱ بعد‌از‌ظهر و ۵‌:۳۰  تا ۶‌:۳۰ غروب هم دیگر ساعاتی هستند که میزان کورتیزول بدن افزایش می‌یابد که بهتر است در این ساعات نیز از نوشیدن کافئین خودداری شود.

با این حال، پیشنهاد شده است که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما پایین تر است.

 

دانه قهوه، پودر قهوه و یک فنجان قهوه

 

قبل از ورزش قهوه بنوشیم یا بعد از آن؟

قهوه به دلیل خاصیت انرژی زایی موجب افزایش سطح انرژی بدن می شود به همین دلیل توصیه می شود این نوشیدنی را حدودا یک ساعت قبل از ورزش بنوشید تا توانایی لازم برای انجام ورزش‌های طولانی‌تر و سخت‌تر را فراهم کند.

مصرف قهوه قبل از ورزش یا هنگام ورزش علاوه بر افزایش انرژی، تمرکز و هماهنگی بدن را بالا برده و باعث کاهش میزان درد بدن می شود.

کافئین موجود در قهوه با بالا بردن انرژی بدن خسته شدن ماهیچه‌ها را در حین ورزش کردن به تأخیر می‌اندازد و مدت‌زمان ورزش را طولانی‌تر می‌کند.

 

ابزار ورزشی و قهوه

 

 

بهبود عملکرد مغز و خلق‌وخو با نوشیدن قهوه در بهترین زمان مصرف آن

 

مصرف انواع قهوه در بهترین زمان نوشیدن آن می‌تواند سبب بهبود عملکرد مغز و خلق‌وخو شود. کافئین موجود در قهوه (که به‌عنوان ماده‌ی محرک شناخته می‌شود) پیام‌رسان‌های عصبی گیرنده‌های آدنوزین را مسدود کرده و باعث افزایش آمادگی مغز برای فعالیت می‌شود. کافئین علاوه بر آدنوزین بر پیام‌رسان‌های عصبی دیگر مثل نورآدرنالین، دوپامین و استیل‌کولین تأثیر می‌گذارد. این پیام‌رسان‌های عصبی بر روی خلق‌وخو تأثیر مستقیم دارند.

 

قهوه و کتاب و گلدان

 

 

آخرین زمان‌ نوشیدن قهوه چه ساعتی است؟

همان طور که می‌دانید کافئین موجود در قهوه بر کیفیت خواب اثر گذاشته و ممکن است خواب شبانه را مختل کند.

بنابراین بهتر است که تا حداقل ۶ ساعت قبل از خواب کافئین مصرف نشود. زیرا کافئین تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت خواب می‌گذارد و مصرف آن در شب باعث اختلال در خواب می‌شود.

می دانیم ماده‌ای که سبب بی خوابی پس از نوشیدن قهوه می شود کافئین است. هر گاه که مغز پس از دریافت پیام خستگی، ماده ای به نام آدنوزین را ترشح می کند که اتصال آن به حسگرهای خواب باعث می شود که حس خواب آلودگی و گیجی در شما ایجاد شود.

حال اگر نزدیک زمان خوابتان، یعنی نزدیک به زمان ترشح آدنوزین در مغز، یک لیوان قهوه بنوشید، کافئین قهوه با مهار آدنوزین ها، سبب بی خوابی می شود.

اثر این کافئین بر روی آدنوزین ها پس از 3 تا 5 ساعت کم تر می شود اما 8 تا 14 ساعت طول می کشد که کاملا اثر آن از بدن خارج شود.


دانه های قهوه

 

کلام آخر

قهوه یک نوشیدنی محبوب است که در سراسر جهان از آن لذت می برند. پیشنهاد شده است که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما پایین است. مصرف قهوه 30 تا 60 دقیقه قبل از انجام تمرینات ورزشی می تواند به تاخیر در خستگی و افزایش توانایی و قدرت عضلانی کمک کند. همچنین در صورت مصرف قهوه نزدیک به زمان خواب می تواند باعث مشکلات خواب و افزایش اضطراب شود.

نتیجه می‌گیریم نوشیدنی لذت بخش و انرژی‌زای قهوه، در صورتی که ندانیم چه زمانی قهوه مصرف کنیم، اثرات منفی بر بدن ما خواهد گذاشت.