هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.

بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای

 

هر وقت که ما درباره چيزهای موردپسندمان به بقيه اطلاعات می‌دهيم، به نوعي بازاریابی شبکه‌ای انجام می‌دهيم. تا حالا شده از دوستانتان یکی از سوالات زیر را بپرسید:

  • پیراهنت را از کجا خریدی؟
  • معمولا از کجا گوشت می گیری؟
  • رستوران خوب سراغ داری؟
  • معلم زبان خوب نمی شناسی؟ موسسه خوب چی؟
  • آرایشگاه کجا رفتی؟ و ....

بر طبق این تعریف حتی اجداد ما هم به‌صورت ابتدایی با این حرفه آشنایی داشتنند.

حالا فرض کنيد که برای اين کاری که داريد انجام مي دهيد(یعنی معرفی مشتری به فروشنده کالا یا خدمات)، به شما حق الزحمه ای هم پرداخت کنند. اين يعنی بازاریابی شبکه ای حرفه ای.

بازاریابی شبکه ای سيستمی است برای توزيع کالا و خدمات توسط شبکه هايی از هزاران فروشنده يا توزيع کننده مستقل. اين توزيع کننده ها از طريق فروختن کالاها و خدمات و همچنين معرفی و حمايت از فروشندگانی ديگر(که عضو سازمان فروش ایشان می شوند) کسب درآمد می کنند.

در حقيقت بازاریابی شبکه‌ای يک روش جديد توزيع کالاها و يا خدماتی است که از قبل در بازار يا محيط اطراف ما وجود داشته‌اند. فقط اتفاقی که افتاده اين است که فروشنده آن کالا و يا ارايه کننده آن خدمات، از روش جديدی جهت ارايه همان محصول يا خدمات قبلي خود استفاده مي کند.در حقیقت هر کدام از مشتریان که از کالا ویا خدمات ارایه شده توسط شرکت رضایت دارند می توانند در صورت تمایل مشتریان جدیدی برای استفاده از کالاها و یا خدمات به شرکت ارجاع دهند و از این راه کمیسیون دریافت کنند.

 

بازاریابی شبکه ای یک مدل کسب و کار است، یک فرصت یا امکان است برای کسب درآمد، یک راه یا مسیر از قبل تعیین شده است برای کار کردن و داشتن یک فعالیت کاری و نوعی بازاریابی، قطعاً با شبکه های هرمی تفاوت دارد. افراد یا مشتری ها به عنوان خریدار کالا یا خدمات یک شرکت به نوعی وارد تیم بازاریابی آن شرکت می شوند و با فروش کالا و خدمات آن شرکت تیم بازاریابی را گسترش می دهند و این امر موجب هویت‌مند شدن آن کالا یا خدمات، افزایش فروش و توزیع سریع و بدون نیاز به واسطه های بیشتر برای آن شرکت می‌شود.

 

نکته مهم این است که با توزیع کالا و خدمات از طریق افرادی که در زیرمجموعه قرار گرفته اند، افراد (نتورکرها) با توجه به برنامه شرکت، درآمدی کسب می کنند که به آن درآمد رسوبی گفته می شود. این نوع درآمد درست مثل اجاره بهایی است که یک صاحب خانه به صورت ماهانه یا سالانه دریافت می کند. قطعا صاحب خانه خرجی را برای ساخت یا خرید خانه متحمل شده است و به این راحتی خانه‌ای به دست نیامده است. در کار بازاریابی شبکه ای نیز چنین است.

هیچ رمز و رازی در بازاریابــی شبکه ای وجود ندارد، بازاریابـی شبـکه‌ای تنها روش دیگری برای فروش و توزیع است.

بازاریابی شبکه‌ای به افراد این امکان را می دهد که محل و ساعت کار خود را انتخاب کرده و به آزادی مالی دست پیدا کنند و در یک کلام رییس خودشان باشند. علاوه بر این، برای این کار نیازی به داشتن تحصیلات خاص نیست، زیرا خود شرکت آموزش لازم را در زمینه مهارتهای تجاری موردنیاز و نیز آموزش بازاریابی را ارائه می نماید. این جنبه از آموزش بخشی جداناشدنی از فرصت تجاری ارائه شده است. در مورد هر فرصتی، موفقیت، با آنچه که یک فرد با آن فرصت انجام می دهد، سنجیده می شود. تجارت تکسو برای افرادی که به دنبال یک راه ساده و یک شبه پولدار شدن هستند، نیست. مشاوران فروش باید سخت کار کنند، از هوش خود استفاده کرده، متعهد باقی مانده، آماده شکست‌های اولیه بوده و به‌دقت، مطابق با طرح تجاری پذیرفته شده و اثبات شده شرکت عمل نمایند. تکسو مشاوران فروش خود را به کلیه ابزارهای موردنیاز برای موفقیت در این تجارت مجهز می‌نماید.

(مطمئنا بازاریابی شبکه ای گام بعدی در تکامل تجارت آزاد است)