هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد.

دهمین سالگرد ثبت نوروز در یونسکو

12 اسفند 1397

آیین بین المللی جهان نوروز به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با همراهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برج میلاد تهران، وزارت امور خارجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه ۹ اسفند ماه ۱۳۹۷ در محل سالن همایش‌های بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد. در این مراسم علاوه بر ۷۰ نفر از سفیران و نمایندگان ۳۵ کشور و سازمان‌های بین المللی، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حجت‌الله ایوبی دبیر کمیسیون ملی یونسکو-ایران، محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، جمعی از اتباع و هنرمندان کشورهای، مسئولان و دیگر هنرمندان و علاقمندان آیین نوروزی حضور داشتند. در این میان کمیسیون ملی یونسکو ایران از جناب آقای محمد رویایی مدیر عامل محترم هولدینگ تکسو به عنوان حامی همیشگی خود به صورت vip دعوت به عمل آورد که جناب مهندس رویایی با حضور خود بر حمایت خود تاکید به عمل آورد.

 

پیش از آغاز بخش اصلی این مراسم، در سالن انتظار اصلی برج میلاد تهران، ضمن برگزاری آیین های نوروزی، نمایشگاه عکس جهان نوروز، شامل عکس هایی از کشورهای مختلف سرزمین نوروز و آیین های آن‌ها افتتاح شد.

 

پس از ساعتی، پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید، برنامه اصلی به طور رسمی آغاز شد و با اجرای زنده موسیقی نوروز توسط گروهی از عاشیق‌ ها ادامه یافت.

 

درویش پور: مانیفست نوروز ارتقاء سطح صلح و همبستگی است. درویش پور ادامه داد: آیینی که با گذشت سه هزار سال در میان قرن ها و اعصار نه از میان رفته و نه حتی کمرنگ شده، بلکه آنقدر غنا و ریشه و درون مایه دارد که ما آن را به عنوان قدیمی ترین و شاید محبوب ترین آیین بین المللی می‌شناسیم.

 

وی افزود: نوروز از هر کجا به آیین ما آمده، قدمش آنقدر مبارک بوده که پس از سال ‌ها نمایندگانی از کشورهای مختلف، با تاریخ کهن و پیشینه پر افتخار فرهنگی را در آیین ملی ایرانیان کنار هم نشانده است. هر کدام از کشورهای جهان نوروز آمدن بهار را به شیوه ای به شادمانی می نشینند.

جهان نوروز معنای قشنگی را با خودش جابه‌جا می‌کند و آن اینکه تفاوت های تصنعی و مرزهای ملی، در مواجهه با اشتراکات بشری و سنت های ریشه ‌دار و فرهنگ‌ های غنی چندهزارساله، رنگ می بازند. همه ما، فراتر از جغرافیای محدود کشورهایمان، این آیین زیبا و باشکوه را جشن می گیریم.

 

ما در محدوده پر التهابی از زمین زندگی می کنیم؛ نوروز اگر می تواند بهانه ای باشد برای همدلی چرا بر چشم نگذاریمش؟ نوروز اگر می تواند زمینه ساز صلح و امنیت باشد چرا قدردانش نباشیم؟ نوروز با خودش رنگ می آورد و بر سیاهی و تیرگی غلبه می‌کند؛ چرا منتظرش نباشیم؟ وقتی زمین و زمان را شهر به شهر و کو به کو و کشور به کشور، بیدار می کند؛ چرا برای دیدنش لحظه‌شماری نکنیم؟ وقتی نوروز، بستر گردهمایی اقوام و ملت هاست چرا تکریمش نکنیم؟

نوروز را، زیبایی هایش را، شما را، آداب و سنت و فرهنگتان را بزرگ می دانیم و برای داشتن دنیایی عاری از خشم و خشونت و فردایی پر از همدلی و صلح تکریم اش می کنیم و قدردان حضور شما هستیم نوروزتان پیروز و روزهایتان نوروز.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو عنوان کرد:

 

حجت الله ایوبی سخنانش را با شعری از مولانا آغز کرد و گفت: نوروز بمانید که ایّام شمایید! / آغاز شمایید و سرانجام شمایید! / آن صبح نخستین بهاری که ز شادی / می آورد از چلچله پیغام، شمایید! / آن دشت طراوت زده آن جنگل هشیار / آن گنبد گردنده ی آرام شمایید! / خورشید گر از بام فلک عشق فشاند، / خورشید شما، عشق شما، بام شمایید! / نوروز کهنسال کجا غیر شما بود؟ / اسطوره ی جمشید و جم و جام شمایید! / عشق از نفس گرم شما تازه کند جان / افسانه ی بهرام و گل اندام شمایید! / هم آینه ی مهر و هم آتشکده ی عشق / هم صاعقه ی خشم ِ بهنگام شمایید! / امروز اگر می چمد ابلیس، غمی نیست / در فنّ کمین حوصله ی دام شمایید! / ایّام ز دیدار شمایند مبارک / نوروز بمانید که ایّام شمایید!

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران افزود: نوروز یعنی با هم نشستن، گفتن و شنیدن، یعنی مشق ادب و احترام، نوروز یعنی نو شدن، یعنی فردا، خواستن و برخاستن، شرافت و شکفتن، نوروز به بیان شورانگیز اقبال لاهوری یعنی گشودن در دل به عالم معنا: “دیده معنا گشا ای ز عیان بی خبر / لاله کمر در کمر/ نیمه ی آتش به بر/ می چکد بر جگر/ شبنم اشک سحر / در شفق انجم نگر / دیده معنا گشا ای ز عیان بی خبر” و چه نیکو آیینی است نوروز.

 رونمایی از تمبر جهان نوروز و ربات کمال الملک

 

در ادامه مراسم، نوبت به رونمایی از ربات نقاش کمال الملک که توسط دانشجویان خواجه نصیر طراحی و ساخته شده بود، با حضور محمدجواد ظریف، مونسان، ایوبی و غلامی رسید.

سپس به دعوت مجری مراسم، بروجردی، حق شناس و همه سفرای سرزمین نوروزی حاضر به همراه محمد میرشکرایی برای رونمایی از تمبر جهان نوروز به روی سن آمدند.

پایان بخش این مراسم اجرای زنده گروه موسیقی افغانستانی با خوانندگی عارف جعفری بود که با استقبال خوب حاضرین در این برنامه مواجه شد.

 

 

 آیین بزرگداشت نوروز

 

  

منبع خبر: کمیسیون ملی یونسکو-ایران

نظر خود را درج نمایید